Mărturia lui Tom Dessertenne, brand content manager la Aprilia și Moto Guzzi

Aprilia a fost unul dintre primii clienți ai Filter Maker, așa că este important pentru noi să vă împărtășim feedback-ul lor. 

Întrebări adresate lui Tom Dessertenne, brand content manager la Aprilia

De ce ai decis să faci un filtru pentru contul de Instagram al Aprilia?

aprilia-filtermaker

Am lansat un nou model de bicicletă la sfârșitul anului 2019 și scopul a fost să vorbim despre această bicicletă prin conținut imersiv. Dar declanșatorul a fost că aveam o comunitate mică pe Instagram, cu doar 2.000 de urmăritori în ianuarie și trebuia să găsim o soluție.

Aveați deja o idee clară despre ceea ce v-ați dorit ca filtru?

Nu, un coleg mi-a spus că filtrele funcționează destul de bine pe Instagram și am vrut să încercăm ceva diferit. Am sunat la Filter Maker și au venit cu patru briefuri diferite, iar eu am putut selecta ceea ce se potrivea cel mai bine nevoilorAprilia.

Aveți cifre care să arate o evoluție a comunității dumneavoastră de pe Instagram?

aprilia-filter-maker

În ianuarie 2020 aveam 2.000 de urmăritori pe contul nostru de Instagram, iar la șase luni după lansarea filtrului aveam 12.000, deci comunitatea noastră a crescut de 6 ori. În șase luni, filtrul a avut 570.000 de impresii (numărul de ori de câte ori a fost deschis filtrul), cu peste 7000 de distribuiri.

Sunteți sigur că creșterea numărului de abonați se datorează filtrului?

Există un efect de noutate a produsului, dar la acel moment, produsul nu fusese încă anunțat public. Nu am schimbat prea multe în strategia noastră de comunicare, cu excepția filtrului. Publicam același conținut în mod regulat și, în afară de asta, nu văd ce ar fi putut crește comunitatea noastră atât de mult.

Cum ați auzit de Filter Maker?

E vorba de vorbă în vorbă, eu vin din La Rochelle și auzisem deja de Filter Maker.

Filtrele pot ajuta toate întreprinderile din toate domeniile. Sunteți de acord?

Da, sunt de acord, un filtru poate fi adaptat la aproape orice sector și poate servi unor scopuri diferite. În acest caz, scopul nostru a fost să creștem comunitatea și a funcționat în totalitate. Deoarece pagina Instagram tocmai fusese creată, ne străduiam să fim vizibili pe Instagram, iar ideea de filtru s-a dovedit a fi foarte eficientă. Realitatea augmentată este un instrument modern și nou, iar acum pe rețelele sociale este necesar să te pui în față cu noutăți și conținut modern. Am vrut să o testăm și a fost un succes.

Vă gândiți să faceți un alt filtru?

Bună întrebare, este clar că acest filtru și-a dovedit eficiența și pentru lansarea unui nou produs este ideal. Am făcut un filtru pentru Aprilia pentru a rezolva problema dimensiunii comunității noastre, dar avem aceeași problemă pentru Moto Guzzi, Piaggio și Vespa, așa că da.

Aveți de gând să contactați din nou Filter Maker?

Bineînțeles, a fost rapid în ceea ce privește execuția. I-am contactat cu cerințele mele și au fost foarte eficienți. Apoi am pus-o pe Spark AR și imediat după aceea am avut rezultate. Asistența a fost foarte bună, m-au ascultat întotdeauna și s-au pus la dispoziție ori de câte ori am avut o întrebare. I-am recomandat chiar și contactelor din industria de motociclete, dacă nu aș fi fost mulțumit de servicii nu aș fi făcut acest lucru. Am fost mulțumit de servicii, dar și de rezultat.

3 cuvinte pentru a defini Filter Maker?

  • modern
  • ambițios
  • eficient

Contact

ro_RORO